Jdi na obsah Jdi na menu
 


Canisterapie

Canisterapie je účinná pomocná terapie, kdy jsou psi využíváni ke zlepšení zdravotního stavu klienta. Pes dokáže pozitivně ovlivnit psychickou a trochu i fyzickou stránku nemocného člověka. Je mnoho oblastí jak působení psa na člověka využít u mentálního, tělesného, smyslového (nevidomí, neslyšící), autistů, epileptiků, logopedii, psychologii a psychiatrii. Pes může zpříjemnit pobyt i seniorům v domovech důchodců, když je tam občas navštíví. Působením psa dochází ke zvýšení kvality života, projevům radosti, zlepšení psychiky a komunikace. Než však může pes vykonávat funkci kanisterapeuta, musí projít zvláštním výcvikem, složit zkoušku a hlavně být ve výborné kondici a zdráv. Důležitá jsou také očkování proti psím nemocem a parazitům.

Canisterapie je terapeutická metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny.

Uplatňuje se zejména jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné.

 

Léčba a její účinky

Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v v domovech důchodců nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.

V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.

 

Polohování

Metoda polohování existuje ve fyzioterapii již od 50.let 20. století. Jde o to, že pokud se postižený klient nemůže hýbat, musíme jím pohybovat my, abychom zabránili vzniku proleženin, blokaci a procvičili svaly. Pes v polohování nahrazuje polštáře, které klienta podpírají, díky své teplotě působí na klienta velmi příjemně a díky dýchání psa se většinou zklidní i dech postiženého. Při polohování dochází k velkým zlepšením, největší výsledky jsou vidět u lidí trpících svalovými křečemi nebo třesem.